Ciepły montaż

Większość osób budujących czy remontujących dom zastanawia się co to jest ciepły montaż i jakie korzyści przynosi jego zastosowanie?

Dobór stolarki okiennej do budynku mieszkalnego ma duże znaczenie. Każda przegroda zewnętrzna ma w możliwie najwyższym stopniu ograniczać starty ciepła co przeliczyć można na niższe koszty ogrzewania domu w sezonie zimowym. Decydując się na okna o niskim współczynniku przenikania ciepła pamiętać należy o właściwej technice montażu.

Przykładowy ciepły montaż. Czarna taśma to taśma paroizolacyjna
Montaż rolety z dociepleniem Aluthermo
Nabywcy często idąc z myślą energooszczędne, nisko-emisyjne, ciepłe, decydują się na zakup stolarki okiennej o współczynniku Uf = 1,0 W/m2K oraz Ug < 0,6 W/m2K, lecz nie zwracają uwagi na sposób połączeń ościeży z wnęką w murze. Klasa energooszczędności nie będzie miała większego sensu, bez odpowiedniego montażu, który jest kluczowy do utrzymania zakładanych parametrów okna.
Efekty zauważalne są szczególnie w okresie zimowym, gdy wiele osób odczuwa przewiewy przy stolarce. Wina nie leży w konstrukcji stolarki lecz nieprawidłowym montażu (wykonaniu warstwy izolacyjnej połączenia). Okno, które zintegrowane jest ze ścianą tworząc jedną barierę oddziela dwa środowiska o różnych warunkach: zewnątrz (mróz) i wewnątrz pomieszczenia (temperatura „pokojowa”). Deszcz, wiatr, mróz, wilgoć, to czynniki zawsze występujące w naszej strefie klimatycznej.
Najważniejsze jest właściwe uszczelnienie stolarki, poprzez zastosowanie systemu trójwarstwowego czyli tzw. “ciepłego montażu”. Jest to zestawienie trzech warstw, które w odpowiedni sposób współpracują ze sobą:
Pierwsza warstwa wewnętrzna paroizolacyjna – musi być bardzo szczelna by nie przepuszczać pary wodnej.
Druga warstwa środkowa to izolacja termiczna czyli pianka poliuretanowa – należy dbać o to by była maksymalnie sucha.
Trzecia warstwa zewnętrzna paro-przepuszczalna – umożliwia odprowadzenie zgromadzonej wilgoci.

System ten jest zalecanym sposobem montażu, który zgodny jest z ogólnymi wytycznymi ITB. W literaturze branżowej dostępne są przeliczenia ekonomiczne korzyści, jakie przynosi rozwiązanie. Szacuje się, że dodatkowe nakłady na materiały zwrócą się po około 10 latach w postaci obniżonych kosztów ogrzewania budynku.

Przykładowe zdjęcia z ciepłego montażu:
Wszystkie nasze ekipy montażowe, są przeszkolone z ciepłego montażu, a każdorazowy montaż jest kontrolowany. Dzięki temu mają Państwo gwarancje prawidłowego jego wykonania.